Czy zmiana wysokości alimentów oznacza tylko ich podwyższenie?

swiadczenia socjalne Kwidzyn

Czy wysokość alimentów wraz z biegiem czasu może ulec zmianie? Oczywiście, że tak. Ale czy zmiana ta może polegać wyłącznie na podwyższeniu alimentów? Oczywiście, że nie.

Czy raz ustalona wysokość alimentów może ulec zmianie?

Zazwyczaj spotykam się z postrzeganiem alimentów jako świadczenia, które może ulegać wyłącznie zmianie poprzez ich podwyższenie. Takie postrzeganie tego świadczenia jest charakterystyczne dla osób, które są uprawnione do ich otrzymywania. W najczęstszych sprawach tego typu, a zatem w przypadkach alimentów zasądzonych od rodzica na rzecz dziecka, zazwyczaj alimenty kojarzą się ze świadczeniem, które wraz z wiekiem dziecka oraz wzrostem potrzeb dziecka ulegać będzie stopniowemu podwyższeniu.

Kiedy wysokość alimentów może ulec zmianie?

Należy jednak pamiętać, że alimenty mogą również ulec obniżeniu, a w przypadku zaistnienia określonych okoliczności również uchyleniu. O takich przypadkach stanowi art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Okoliczności takie mogą powstać zarówno po stronie uprawnionego do otrzymania alimentów (czyli np. kiedy dziecko przestaje uczęszczać na zajęcia dodatkowe), jak i po stronie zobowiązanej do płacenia alimentów (np. w przypadku utraty pracy). Nie bez znaczenia również pozostaje oczywiście sytuacja osoby, która sprawuje bieżącą opiekę nad dzieckiem, bowiem także zmiana okoliczności po stronie tego opiekuna (np. w przypadku uzyskania nowej lepiej płatnej pracy), będzie mogła mieć wpływ na wysokość alimentów.

Nic nie dzieje się automatycznie

Obniżenie alimentów, zresztą podobnie jak ich podwyższenie i uchylenie, nie odbywa się automatycznie – należy złożyć odpowiedni pozew. Co więcej nawet w przypadku, gdy otrzymasz już pozew o podwyższenie alimentów, nie oznacza to, że nie możesz odpowiednio zareagować. Możliwe jest bowiem złożenie pozwu wzajemnego.

Pomoc prawna w zakresie podwyższenia, obniżenia oraz uchylenia alimentów na terenie Kwidzyna i okolic oraz zdalnie

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się w jaki sposób należy przygotować taki pozew lub potrzebujesz pomocy z zakresu prawa rodzinnego, w tym alimentów, możesz skontaktować się ze mną: telefonicznie pod nr tel.: 518 561 550 lub mailowo: kluczek@prawnikkwidzyn.pl

Nota prawna

1. Wpisy zamieszczone na blogu nie stanowią porady prawnej, opinii prawnej ani wykładni prawa.
2. Treści zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny i nie budują stosunku klient – radca prawny.
3. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w związku z zastosowaniem się do lub niezastosowaniem się do treści zamieszczonych na stronie.
4. Informacje udostępnione na stronie są zgodne ze stanem prawnym na dzień ich publikacji.

Scroll to Top